Menu górne

Buczynowa Dolina


Noclegi: Beskid Niski

Buczynowa Dolina położona jest w samej otulinie Magurskiego Parku Narodowego. Szlaki turystyczne zaczynają się tuż za domem dla gości, zatem można ruszyć na wycieczkę pieszo, rowerem, na nartach biegowych, z kijkami trekingowymi czy do nordic-walkingu. Niewiele trzeba, by odwiedzić największe atrakcje parku (m.in szlak zielony do rezerwatu skalnego Kornuty, szlak czarny prowadzący do rezerwatu Diabli Kamień oraz do Wodospadu Magurskiego).
Przestrzeń

Dysponujemy 6 pokojami oraz studiem. Każdy pokój posiada łazienkę. Ponadto oddajemy do Państwa dyspozycji 2 jurty mieszkalne całoroczne (samodzielne domki) oraz 1 jurtę warsztatową.
Informacje o wszystkich pokojach wraz z galerią zdjęć znajdziecie Państwo tutaj: pokoje
Chłodna cytryna

Chłodna cytryna

Jurta- przestrzeń na warsztaty

Jurta- przestrzeń na warsztaty

Jurta (domek) mieszkalna całoroczna

Jurta (domek) mieszkalna całoroczna

Oferta

Wakacje 2020

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą na wakacje z animacjami dla dzieci .

Jurta- przestrzeń na warsztaty

Całoroczna jurta jako przestrzeń warsztatowa-zapraszamy do kontaktu

Aktualności

Co nowego w Buczynowej Dolinie?
Home Małe co nieco w temacie.... „Łemkowie”

Małe co nieco w temacie.... „Łemkowie”

Zastanawialiśmy się jak „ugryźć” temat Beskidu, coby Was nie zanudzić za jednym posiedzeniem i tak oto zrodziła się koncepcja „Małe co nieco w temacie...” ( w którym naprawdę znajdziecie małe co nieco, gdyż niektóre tematy to tematy rzeka).
Żądnych wiedzy zapraszamy do Buczynowej, gdzie możecie pomęczyć Pawła.:)

Beskid Niski to kraina Łemków , ludu odmiennej mowy i wyznania, obecnie stanowiącego mniejszość na własnej ziemi.
Łemkowie zwani Rusnakami, pierwotnie zamieszkiwali cały Beskid Niski, Beskid Sądecki po dolinę Popradu i na wschód po Bieszczadzką dolinę Osławy. Analogicznie po Słowackiej stronie Beskidu Niskiego.
Mowa Łemków jest dialektem języka ukraińskiego z naleciałościami języków: polskiego, słowackiego i węgierskiego. Jednym z głównych czynników wpływu języka polskiego jest stały akcent na przedostatnią sylabę, w odróżnieniu od języka ukraińskiego i pozostałych języków wschodniosłowiańskich, gdzie akcent jest ruchomy. Nazwa Łemkowie pochodzi od zapożyczonego z języka słowackiego słowa „łem” („tylko”). Bojkowie z Bieszczadów tak żartobliwie określali swoich zachodnich sąsiadów nadużywających tego słowa. Z czasem nazwa została podchwycona przez etnografów i tak już zostało.
Tradycyjny strój łemkowski to zapożyczony z austriackiego munduru wojskowego łejbyk ( błękitna kamizelka), oraz czuhania- brązowy płaszcz sukienny z kapturem. Głowy nakrywano filcowym kapeluszem wywiniętym ku górze, zwanym uherskim lub madziarskim.
Łemkowie przeważnie trudnili się rolnictwem, lub byli rzemieślnikami. Charakterystyczne w krajobrazie łemkowskich wsi są tzw chyże – zagrody , gdzie pod jednym dachem znajdowała część mieszkalna, pole (sień), oraz stajnia. Inną charakterystyczną cechą łemkowskiego pejzażu są przepiękne cerkwie. Łemkowie stworzyli swój unikalny styl budownictwa cerkiewnego, który powstał w wyniku przenikania się tradycji kościołów wschodniego i zachodniego.
Ciekawostką dotyczącą kultury Łemków było/jest picie eteru zamiast alkoholu (w zasadzie praktykowane do dzisiaj), zwyczaj ten zapożyczony został z frontów I wojny światowej.
Do najsłynniejszych Łemków należeli Nikifor (Epifan Drobniak), ur. w Krynicy, oraz Andy Warhol (Andryj Worhoła), syn łemkowskich emigrantów z Preszowszczyzny.
Po II wojnie światowej, w wyniku akcji Wisła w 1947 roku, Łemkowie zostali niesprawiedliwie wysiedleni na tzw ziemie odzyskane. Władze PRL- u posądzały ich niesłusznie o sprzyjanie UPA. Część z nich w latach 50-tych powróciła w Beskid Niski

http://www.youtube.com/watch?v=grc7kzEKATU

One of main inhabitants of Beskid Niski area used to be Lemkos. You  can read about them on 
and of course on

Buczynowa Dolina

Buczynowa Dolina
Wapienne 59
38-307 Sękowa
Beskid Niski

tel 792 53 91 87 Marta
tel 723 64 30 36 Paweł


e-mail:
buczynowa@gmail.com