Menu górne

Buczynowa Dolina


Noclegi: Beskid Niski

Buczynowa Dolina położona jest w samej otulinie Magurskiego Parku Narodowego. Tuż obok naszej chatki rozpościera się sieć szlaków prowadzących przez atrakcje parku (m.in szlak zielony do rezerwatu skalnego Kornuty, szlak czarny prowadzący do rezerwatu Diabli Kamień oraz Wodospadu Magurskiego).
Szlaki turystyczne zaczynają się u nas tuż za domem, zatem można ruszyć na nie pieszo, rowerem, na nartach biegowych, z kijkami trekingowymi czy do nordic-walkingu

Pokoje

Dysponujemy 6 pokojami oraz studiem. Każdy pokój posiada łazienkę.
Przykładowe pokoje przedstawiamy poniżej ... informacje o wszystkich pokojach wraz z galerią zdjęć znajdziecie Państwo tutaj: pokoje
Chłodna cytryna

Chłodna cytryna

Odprężająca limonka

Odprężająca limonka

Romantyczny Turkus

Romantyczny Turkus

Oferta

Ferie 2019 z dziećmi w górach

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą na ferie z animacjami dla dzieci .

Święta Bożego Narodzenia 2018

Spędź Święta w Buczynowej Dolinie

Aktualności

Co nowego w Buczynowej Dolinie?
Home Małe co nieco w temacie.... „Łemkowie”

Małe co nieco w temacie.... „Łemkowie”

Zastanawialiśmy się jak „ugryźć” temat Beskidu, coby Was nie zanudzić za jednym posiedzeniem i tak oto zrodziła się koncepcja „Małe co nieco w temacie...” ( w którym naprawdę znajdziecie małe co nieco, gdyż niektóre tematy to tematy rzeka).
Żądnych wiedzy zapraszamy do Buczynowej, gdzie możecie pomęczyć Pawła.:)

Beskid Niski to kraina Łemków , ludu odmiennej mowy i wyznania, obecnie stanowiącego mniejszość na własnej ziemi.
Łemkowie zwani Rusnakami, pierwotnie zamieszkiwali cały Beskid Niski, Beskid Sądecki po dolinę Popradu i na wschód po Bieszczadzką dolinę Osławy. Analogicznie po Słowackiej stronie Beskidu Niskiego.
Mowa Łemków jest dialektem języka ukraińskiego z naleciałościami języków: polskiego, słowackiego i węgierskiego. Jednym z głównych czynników wpływu języka polskiego jest stały akcent na przedostatnią sylabę, w odróżnieniu od języka ukraińskiego i pozostałych języków wschodniosłowiańskich, gdzie akcent jest ruchomy. Nazwa Łemkowie pochodzi od zapożyczonego z języka słowackiego słowa „łem” („tylko”). Bojkowie z Bieszczadów tak żartobliwie określali swoich zachodnich sąsiadów nadużywających tego słowa. Z czasem nazwa została podchwycona przez etnografów i tak już zostało.
Tradycyjny strój łemkowski to zapożyczony z austriackiego munduru wojskowego łejbyk ( błękitna kamizelka), oraz czuhania- brązowy płaszcz sukienny z kapturem. Głowy nakrywano filcowym kapeluszem wywiniętym ku górze, zwanym uherskim lub madziarskim.
Łemkowie przeważnie trudnili się rolnictwem, lub byli rzemieślnikami. Charakterystyczne w krajobrazie łemkowskich wsi są tzw chyże – zagrody , gdzie pod jednym dachem znajdowała część mieszkalna, pole (sień), oraz stajnia. Inną charakterystyczną cechą łemkowskiego pejzażu są przepiękne cerkwie. Łemkowie stworzyli swój unikalny styl budownictwa cerkiewnego, który powstał w wyniku przenikania się tradycji kościołów wschodniego i zachodniego.
Ciekawostką dotyczącą kultury Łemków było/jest picie eteru zamiast alkoholu (w zasadzie praktykowane do dzisiaj), zwyczaj ten zapożyczony został z frontów I wojny światowej.
Do najsłynniejszych Łemków należeli Nikifor (Epifan Drobniak), ur. w Krynicy, oraz Andy Warhol (Andryj Worhoła), syn łemkowskich emigrantów z Preszowszczyzny.
Po II wojnie światowej, w wyniku akcji Wisła w 1947 roku, Łemkowie zostali niesprawiedliwie wysiedleni na tzw ziemie odzyskane. Władze PRL- u posądzały ich niesłusznie o sprzyjanie UPA. Część z nich w latach 50-tych powróciła w Beskid Niski

http://www.youtube.com/watch?v=grc7kzEKATU

One of main inhabitants of Beskid Niski area used to be Lemkos. You  can read about them on 
and of course on

Buczynowa Dolina

Buczynowa Dolina
Wapienne 59
38-307 Sękowa
Beskid Niski

tel 792 53 91 87 Marta
tel 723 64 30 36 Paweł


e-mail:
buczynowa@gmail.com

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *